Neden “Türk Gibi SaaS Yapmak” işine başlama kararı aldık?

Statista halka açık global SaaS şirketlerinin pazar büyüklüğünün (bu şirketlerin toplam piyasa değeri $1 Trilyon’un üzerinde) 2020 yılında $157 Milyar’ı bulacağını tahmin ediyor. 2018'de, SaaS aboneliklerinin çalışan başına ortalama maliyeti ($2,884) yeni bir dizüstü bilgisayarın maliyetinden (Apple Macbook Pro için 1,299 $) daha yüksekti.

Bu iki istatistiğin SaaS’ın globalde ne kadar büyük bir pazar olduğunu anlamamıza yeterli olduğunu düşünüyorum. Aynen oyun sektöründe yaptığımız gibi (Peak Games, Gram Games, Masomo, Rollic) SaaS’da da büyük işler yapabileceğimize inanıyoruz. Biz de farklı aşamalarda global SaaS şirketi olan iki kurucu olarak;

  1. Global SaaS trendlerini girişimcilere anlatmak,

  2. Türkiye’den daha çok global SaaS girişimi çıkmasına destek olmak,

  3. Erken aşama SaaS girişimcilerinin yaşayabilecekleri sorunlara öneriler sunmak,

  4. Büyüme aşamasındaki SaaS girişimcilerinin ise daha hızlı ve agresif büyümelerine destek olmak

için bir mini podcast serisi yapmaya karar verdik.

Biz kimiz?

Osman, Aykut, Muhammet (UserGuiding Kurucu Ortağı) @San Francisco

Aykut Karaalioğlu: Bir app store optimization (ASO) & mobile uygulama intelligence platformu Mobile Action’ın ve Apple arama reklamları optimizasyon platformu Search Ads’in kurucusu.

LinkedIn & Twitter & Substack & Youtube & Podcast

Osman Koç: Kod yazmadan ürün rehberleri oluşturmanıza imkan tanıyan UserGuiding’in kurucu ortağı.

LinkedIn & Twitter


Neden abone olmalıyım?

Her SaaS’ın ürün geliştirme, pazarlama ve büyüme dinamikleri farklı olmasına rağmen SaaS’ın bir oyun kitabı var. Özellikle ilk SaaS’ınızı yaparken bu oyun kitabına yüzlerce defa dönüp bakmanız gerekiyor.

Bu oyun kitabının bizim okuduğumuz kısımlarını birinci ağızdan dinlemek, deneyimlerimizden faydalanmak ve bizim yaptığımız hataları tekrarlamamak için abone olmalısınız.

“Fikirden ilk 10 aboneye (ya da ilk $1,000 MRR'a) nasıl gidilir?” konusunu konuştuğumuz birinci bölümümüze aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1. Bölümü Hemen Dinle!